Bezpieczeństwo danych – jak o nie dbać?

Bezpieczeństwo danych - jak o nie dbać?

Według Foreign Affairs obecnie jedynie 2% informacji nie posiada postaci cyfrowej.  Dla większej perspektywy  w 2000 roku internet gromadził zaledwie 25% dostępnych danych. Czy masz świadomość, że w internecie znajdziesz również informacje na swój temat? 

 

Internet niewątpliwie ułatwia nam codzienne życie. Możemy bez wychodzenia z domu robić zakupy, czy być w stałym kontakcie z bliskimi, którzy mieszkają na drugim końcu świata. Jeszcze nie tak dawno temu w obliczu pandemii  internetowe rozmowy były jedynymi na jakie mogliśmy sobie pozwolić. Internet daje nam również dostęp do wiedzy, nigdy dotychczas nie było to tak proste. Jest to medium, które daje nam mnóstwo możliwości, jednocześnie niosąc ze sobą wiele nowych zagrożeń. Czy zdajemy sobie z nich sprawę? Coraz częściej pamiętamy o tym by nie otwierać podejrzanych plików lub linków ale czy mamy kontrolę nad danymi, które sami umieszczamy w sieci? Należy pamiętać o tym, iż każda informacja, którą umieszczamy w sieci to informacja publiczna, dlatego też warto się zastanowić przed publikacją, czy ujawnienie jej nam nie zaszkodzi. 

 

Jak więc dbać o bezpieczeństwo Twojego komputera a co za  tym idzie Twoich danych ? Wiemy już, że bezpieczeństwo komputerów i sieci komputerowych to podstawa! Brak odpowiedniego oprogramowania i wiedzy użytkowników sieci to bezpośrednie zagrożenie dla naszych danych a nawet naszych pieniędzy.  Co zrobić by uniknąć takich sytuacji?

 

Nie bagatelizuj niebezpieczeństwa 

Ciągłe informowanie o złośliwym oprogramowaniu przesyłanym drogą mailową, czy cyberatakach na instytucje państwowe czy wielkie przedsiębiorstwa nie działa na naszą korzyść. Mamy tendencję do bagatelizowania tego typu sytuacji gdyż są one dla nas abstrakcyjne. Wydaje nam się, że nas to nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Bardzo łatwo możemy paść ofiarą oszustwa. Bądź więc czujny!

 

Używaj silnych haseł logowania 

Wyjaśnijmy sobie coś raz na zawsze: “qwert”, 1234, czy data urodzenia dziecka to nie są hasła… to zaproszenie do oszustwa. Jeśli jeszcze używasz takich “zabezpieczeń” to szybko je zmień. Tego typu hasła to pestka dla hakerów, którzy najczęściej uzyskują dostęp do naszych danych metodą “słownikową”, czyli urzywajac  najpopularniejszych ciągów znaków i słów. Przypominamy, że hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków i składać się z cyfr, liter dużych i małych oraz znaków specjalnych. Zamiast “jan kowalski” wpisz “J@si3k_K0v@l5ki” – od razu lepiej! Pamiętaj też by nie używać wszędzie tego samego hasła.

 

Zainstaluj program antywirusowy i dbaj o update systemu

Utrzymanie bezpieczeństwa danych w komputerze oraz systemach sieciowych to zadanie dla programów antywirusa. Konieczne jest tutaj korzystanie z dobrego oprogramowania, dlatego też lepiej zainwestować w oprogramowanie płatne. Darmowe wersje programów antywirusowych oczywiście poradzą sobie z pewnymi rodzajami wirusów lub spamem ale nie posiadają wielu ważnych funkcji  takich jak np. firewalla, czyli zapory, która nadzoruje, jakie programy próbują dostać się do sieci. Funkcja ta również blokuje dostęp tych programów, które budzą wątpliwość a co najważniejsze ostrzega nas przed potencjalnymi zagrożeniami. 

Nie zapominaj też o aktualizacji systemu, zwiększa ona poziom bezpieczeństwa Twoich danych. W sieci codziennie pojawiają się tysiące nowych złośliwych programów, które stają się coraz bardziej podstępne. Producent przez aktualizacje, ulepsza swój produkt i uszczelnia luki w zabezpieczeniach.  

 

Chroń urządzenia mobilne 

Na działanie złośliwego oprogramowania narażone są również nasze smartfony. Dzięki nim łączmy się z internetem, dokonujemy płatności, czy pobieramy aplikacje. W większości przypadków korzystamy z nich częściej niż z komputerów. Dlatego też zarówno smartfon jak i tablet pracujący na Androidzie, czy na iOS, również narażony jest na ataki i musi mieć ochronę.

 

Instalacji programów i pobieraniu plików z nieznanych źródeł mów : NIE!

Niestety jest to powszechny błąd. Z internetu pobieramy mnóstwo plików, grafik, programów, gier i aplikacji. Nie są to zawsze wiarygodne źródła, bywają też nielegalne, natomiast są bardzo dla nas atrakcyjne bo darmowe. Cyberoszuści wiedzą o tym doskonale    i wykorzystują takie miejsca jak Torrenty, warez, czy strony z nielegalnym oprogramowaniem do werbowania swoich przyszłych ofiar. 

Ransomware może podszywać się pod aplikacje, które pozornie wydają się przydatne. Zawsze warto być przezornym  i przeskanować antywirusem każdy pobrany plik. Należy również pamiętać, by nie pobierać programów, których nie znamy a jeśli już się na to decydujesz uważnie czytać kolejne kroki instalacji. Darmowe programy, często oferują nam rozszerzenia i dodatki, to nie muszą być wirusy ale mogą obciążać system i utrudniać korzystanie z komputera.

 

Uważaj na fałszywe maila 

Fałszywe maila z banków, urzędu skarbowego czy firm kurierskich, to jeden z popularniejszych sposobów wyłudzania danych a w najgorszym wypadku naszych pieniędzy.  Ci, którzy je wymyślili już dawno przeszli na przestępczą emeryturę, ale ich sposób wciąż działa. Wszyscy znamy tę metodę, mimo tego większość z nas się na nią nabiera. Dlaczego? Może dlatego, że wiadomości te do złudzenia przypominają prawdziwe i nic nie budzi podejrzeń aż do momentu, w którym klikniemy w hiperłącze i podajemy swój login i hasło.  

 

Uważaj na reklamy 

Pewnie są wśród naszych znajomych osoby, które wygrały kilka samochodów, telewizorów, czy smartfonów za bycie setnym odwiedzającym konkretną stronę lub portal. Tak bo to takie proste. Te sprzęty już zwyczajnie nie mieszczą nam się w domach. Pewnie też dzięki kuponom na darmowe zakupy zaopatrzysz swoją spiżarnię na zimę…alebo stulecia?! A zupełnie zapomniałam o kilku milionowych spadkach od krewnych z USA, o których nigdy nie słyszeliście.

No coż, jest już chyba jasne, że w tego typu linki i reklamy nie warto klikać, mogą prowadzić do infekcji naszego sprzętu i uprzykrzenia nam życia.  

 

Uważaj na dyski przenośne 

Podrzucanie zainfekowanych dysków USB i czekanie, aż ofiara umieści znalezisko w porcie komputera to dawne dzieje.  Dziś ta metoda nie jest już aż tak popularna ale nigdy nie wiesz skąd znajomy ma urządzenie i komu je wcześniej pożyczał. Warto zaopatrzyć się w dobrego antywirusa i przeskanować każdy nośnik USB zaraz po wpięciu do komputera.

 

Uważaj na niezabezpieczone sieci WiFi i niezabezpieczone strony

Darmowe WiFi w centrach handlowych lub kawiarniach kusi dostępnością, jednak jeśli nie musisz staraj się z niego nie korzystać. A korzystanie z otwartych sieci w przypadku logowania się do aplikacji bankowych jest surowo zabronione!  Publiczne, niezabezpieczone sieci to prawdziwy plac zabaw dla cyberprzestępców. 

Jeśli koniecznie musisz użyć sieci, skorzystaj z serwerów VPN lub przeglądarki,  która zapewnia dodatkową ochronę, a logując się na stronach, sprawdź, czy mają szyfrowane połączenie SSL. Warto więc wybrać antywirusa Bitdefender z łączem VPN.

 

Chroń swoje konto bankowości internetowej 

To co powinniśmy szczególnie chronić to dostęp do naszego  konta bankowego. Obecnie aplikacje mobilne umożliwiają nam dostęp do konta z każdego miejsca na świecie a przelewy nigdy nie były tak proste. Należy ostrożnie korzystać z bankowości elektronicznej a co za tym idzie sprawdzić, czy  dane, które widnieją w smsie z kodem uwierzytelniającym przelew, zgadzają się z transakcją. Cyberoszuści ciągle próbują swojego szczęścia w tej sferze. 

Pamiętaj, że żaden bank, w żadnej wiadomości nie prosi o podanie loginu i hasła. NIGDY! Wiadomość, która zawiera taką prośbę   i rzekomo pochodzi od banku, wysłana została przez oszusta mającego nadzieję, że się nabierzesz…