Czym jest outsourcing w branży IT i dlaczego to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy?

Czym jest outsourcing w branży IT i dlaczego to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy?

W dzisiejszym świecie funkcjonowanie firmy w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu komputerów oraz odpowiedniego oprogramowania. Zagadnienia informatyczne mają w takiej sytuacji ogromny wpływ na efektywne funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw a outsourcing IT to coraz bardziej powszechne rozwiązanie. Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na tego typu usługę?

Czym jest outsourcing IT?

By móc omówić zalety outsourcingu, należy wyjaśnić czym jest i jak wygląda taka usługa. Sam wyraz pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem wyrażenia outside-resource-using. Oznacza to wykorzystanie zewnętrznych zasobów.

Outsourcing IT nie jest niczym innym jak zlecaniem działań informatycznych firmie zewnętrznej. Tym samym obniżamy koszty utrzymania sprzętu i systemów informatycznych. Outsourcing IT oprócz niewątpliwej oszczędności daje nam również dostęp do szerokiej i wyspecjalizowanej kadry informatycznej.

Formy outsourcingu IT.

Obecnie na rynku są różne rodzaje outsourcingu IT.

Możemy wykorzystać outsourcing niemal do każdego zagadnienia w rzeczywistości takie rozwiązania może nie być dla nas korzystne. Dlatego skupimy się tutaj jedynie na tych, które zapewnią możliwie   największe korzyści dla naszej firmy.

Outsourcing usług internetowych oraz obsługa aplikacji. – Jest to jak dotąd jedna z popularniejszych i najchętniej wykorzystywana już od wielu lat form. Internet jest obecnie ważnym medium, dzięki któremu firmy mogą zaistnieć w świadomości klienta. Szczególnie dla mniejszych firm jest to główna form promocji.  Niestety tego typu przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić na stworzenie własnego działu IT, którego zadaniem byłoby utrzymanie tego typu działań. Z tego powodu chętnie sięgają po pomoc w zakresie tworzenia stron, sklepów, aplikacji a co za tym idzie rozmaitych form hostingu.

Wdrożenia bardziej rozbudowanych usług w szczególności wymaga pomocy ze strony w kwalifikowanej kadry specjalistów, których zatrudnienie jest często drogie i nie zawsze opłacalne. Jeśli mówimy o tworzeniu systemu lub aplikacji są to nierzadko jednorazowe projekty, które następnie przechodzą do utrzymania i aktualizacji. Początkowa do wdrożenia takiego projektu potrzebna jest duża kadra specjalistów, jednak do utrzymania i aktualizacji   zdecydowanie lepiej sprawdza się outsourcing.

Outsourcing obsługi sieci komputerowych oraz utrzymania infrastruktury – forma ta jest niezwykle korzystna dla większych przedsiębiorstw, korzystających z nieco bardziej rozbudowanych systemów informatycznych np.: systemy finansowe, systemy księgowe, systemy CRM. 

Outsourcing utrzymania sieci oraz całej infrastruktury sprawia, że firmy te nie muszą inwestować w specjalistów opiekujących się sprzętem oraz w większości wypadków zapewniają lepszą jakość obsługi i wyższą niezawodność.

Outsourcing centrów danych – rozwiązanie dla firm, które korzystają z systemów przetwarzających ogromne ilości danych. Centra danych to hale, wypełnione serwerami o ogromnej mocy obliczeniowej.  Firmy, które obsługują takie centra udostępniają swoje zasoby, wraz z ich obsługą, dzięki czemu nie musimy inwestować ogromnych funduszy we własny sprzęt. Taka forma przetwarzania danych określana jest jako chmura obliczeniowa.

Ile kosztuje outsourcing IT?

Koszt usługi zależy od rodzaju świadczonych usług. Niezmiernie ważne jest tutaj określenie potrzeb jakie posiada firma.  Dla kosztów istotną rolę odgrywa też forma korzystania ze wsparcia IT – czy będzie to dla nas tylko jednorazowa usługa czy stała pomoc w postaci abonamentu.

Niezależnie jednak od zakresu zleconych usług należy przeprowadzić wnikliwy audyt, po którym można ustalić jakie rozwiązania dostarczą najlepsze możliwe wyniki.  

Zalety outsourcingu IT?

Niewątpliwą zaletą jest tutaj oszczędność. Firmy mają możliwość korzystania z usług wykwalifikowanych specjalistów, którzy z racji tego, że skupiają się głównie na zagadnieniach powiązanych z IT, posiadają często ogromne doświadczenie.

Dodatkowo klienci sami określają budżet oraz zakres planowanych działań, co pozwala szybko i precyzyjnie ustalić zadowalającą formę współpracy.

Decydując się na pomoc firmy zewnętrznej, zdejmujemy ze swoich barków obowiązki kadrowe. Nie zajmujemy się zarządzaniem oraz organizacją pracy specjalistów It.

Dodatkowo braki na rynku pracy wśród wykwalifikowanych pracowników – szczególnie w zakresie nowych technologii (techników, programistów, informatyków, administratorów IT itp.) powoduje, że nawet w momencie pozyskania odpowiednio kompetentny zespół, to jego utrzymanie może przerastać możliwości przedsiębiorstwa.

 

Z drugiej strony utrzymywanie takiego działu i niewykorzystywanie go w pełnym wymiarze to marnotrawstwo. Dlatego przeniesienie tych zadań do realizacji przez zewnętrzną firmę generuje znaczne oszczędności. Dodatkowo uzyskujemy dostępu do mocy produkcyjnych najlepszej jakości, jak również możemy uzyskać zasoby, którymi nasze przedsiębiorstwo nie dysponuje.

Dla kogo Outsourcing IT to dobre rozwiązanie? – To zdecydowanie dobre rozwiązanie dla wszystkich firm, które potrzebują dobrej jakość usług, ale nie chcą tworzyć własnego działu IT, lub taki, w których dział ten jest za mały w stosunku do planowanych projektów.

Jest to także doskonałe rozwiązanie dla firm, które się rozwijają i potrzebują szybkich oraz elastycznych usług. Ponadto rozważenie outsourcingu może okazać się opłacalne także w przypadkach, gdy potrzebne jest cięcie kosztów lub po prostu wewnętrzny dział IT generuje ich zbyt dużo.